2010. július 12., hétfő

Fogamzásgátlás házilag?

Fogamzásgátlás házilag
Magyarország lakossága fogyóban van, és a gyermekvállalást amúgy is ösztönözni kell, mert az jó dolog. Aki viszont a fentiek ellenére mégis a szabályozás mellet dönt, az a legtöbb esetben a gyógyszeres beavatkozás mellett teszi le a voksát. (A férfi nem akar "zokniban lábat mosni", stb.) Tekintsük át röviden először a fogamzásgátló tabletták mellékhatásait.
Kísérleti úton bebizonyították, hogy a fogamzásgátló tabletták nem csak a fogamzást gátolják meg, hanem a nőknél a nemi vágyat is csökkentik. A gyógyszergyárak még nem léptek az ügy érdekében, pedig a helyzet még ennél is súlyosabb: a tabletta nem csak a vágyra hat negatívan, hanem rontja a szaglást, az orgazmusra való képességet, és akár fájdalmassá teheti a közösülést is. Ugyanis a szer használatával csökken a tesztoszteron szint, ami felelős a nemi vágy kialakulásáért (nőknél is), sőt a párválasztásra is kihatással van. Kutatások bizonyítják, hogy a nők eltérő immunrendszerű embert választanak gyermekeik apjának, ugyanis a születendő ifjú akkor lesz a legegészségesebb, ha két különböző immunrendszer kombinációja fejlődik ki benne. És ha hiszik, ha nem, ezt is az orrukkal találják ki.
Aki a fenti mellékhatásokat el szeretné kerülni, azoknak pár ősi praktikát szeretnék ajánlani a gyógyszertabletták előtti időkből (és most itt nem az emberhez méltatlan, durva dolgokra gondolok).

1. naptár módszer (ciklikus módszer)

A módszer lényege, hogy bizonyos időközönként tartózkodni kell a közösüléstől. Ez az időszak periodikus, a nők menstruációs szakasza szerint. Ciklusonként egyszer van peteérés, a következő menstruáció kezdete előtt kb. 14 nappal.
Több ciklust (kb. 9-et) érdemes megfigyelni, és felírni a leghosszabb és a legrövidebb ciklust. A ciklus a menstuáció első napjától a következő menstruáció első napjáig tart.
A közösülésre nem alkalmas napok kiszámolása:
A legrövidebb ciklus hosszából 18 napot kell kivonni, a leghosszabb ciklus hosszából pedig 11 napot. A két időpont között vannak a termékeny napok, beleszámítva az eltolódásokat és a petesejt és az ondósejt élettartamát is.

2. testhőmérséklet módszer (hőmérős módszer)

A naptár módszer a ciklus rendszerességén alapul. Ha a ciklus még nem eléggé rendszeres, akkor a peteérést jól és mérhetően jelzi a testhőmérséklet. Ekkor ugyanis megnő a testhőmérséklet a petesejtnek a petefészekből való kiszabadulásakor, vagy röviddel előtte. Ha közösülés nem történik a hőmérsékletemelkedést követő három napon, vagyis a peteérést követő posztovulációs időszak eléréséig, akkor nincs fogamzás sem, mert innentől kezdve a fogamzás biológiailag lehetetlen.

2010. április 12., hétfő

Allergia kezelése házilag

Magyarországon sajnos a lakosság több, mint fele szenved a tavasszal kiújuló, és rendszerint késő őszig tartó allergia megbetegedésben. A tünetek ismertek: viszkető, könnyező szem, idegentest érzés a szemben, orrfolyás, fokozott orrváladék. Megfázás esetén a hasonló tünetek 4-10 nap alatt elmúlnak, szénanátha esetén a tünetek sokkal hosszabb lefolyásúak. Ismerjük a vicces mondást: egy évben csak kétszer szoktam megfázni, de az 6 hónapig tart. A közérzet jelentősen romlik, zavar a munkában, sportolásban, autóvezetésben, stb.
Az allergia elleni kereskedelemben kapható gyógyszerek többsége mellékhatásként erős álmosságot okoz, de szerepel a mellékhatások között a szédülés, ingerlékenység is.

Néhány egyszerű életmódbeli tanács a pollenallergia kezelésére, visszaszorítására:


  • az allergiás szezonban többet tartózkodjon zárt helyen
  • ne aludjon nyitott ablaknál, gépkocsiban felhúzott ablakkal utazzon
  • pihenéshez magas hegyvidéket vagy tengerpartot keressen, esetleg barlangtúrát tervezzen, kerülje a rétet, erdőt
  • naponta mossa át orrjáratait langyos vízzel

Porallergia esetén a teendők:

  • hetente porszívózza lakását alaposan
  • ágyneműjét cserélje hetente, és mossa legalább 60 fokon.
  • szüntesse meg a falakon a penészedést
  • régi kárpitozott bútorait, szőnyegeit cserélje ki

Várom az Olvasók hozzászólásait, ötleteit is!

2010. február 11., csütörtök

Testápoló készítése házilag

Sokszor hallottuk már, és egyre többekhez eljut ez az információ, hogy a kereskedelemben kapható bőrápoló készítmények túlnyomó többségében nem egy, nem két alapanyag kifejezetten mérgező hatású, amely anyagok felszívódása ráadásul közvetlenül a véráramba történik a bőrön keresztül, így kikerülik az élelmiszerek számára működő emésztési szűrőrendszert is. Az alapanyagok közül pedig a legnagyobb mennyiségben a víz (aqua) van jelen, kb. 30-60%-ban, a szervezet számára hasznos hatóanyagok pedig csak mutatóban vannak jelen (pl. sheavaj, jojoba olaj, kakaóvaj, kókuszolaj, méz, stb.), relatíve magasabb áruk és a profitmaximálás elve miatt. A készítmények többsége ezért a hosszú távú bőrtáplálás helyett tüneti kezelést jelent, amely átmeneti kellemes érzést jelent a bőr számára, hosszú távon viszont a bőr még alaposabb kiszáradását, és a készítménytől való függőségét idézve ezzel elő. Ezt a leggyakrabban úgy érik el, hogy a nedvszívó anyagok (pl. glicerin) a bőr mélyebb rétegeiből szívják fel a nedvességet, miután a készítményben jelen lévő víztartalom felszívódik vagy elpárolog, előidézve így a bőr mélyebb rétegeinek kiszáradását is.
Mit tehetünk, hogy kikerüljünk ebből az ördögi körből?
1. Megkeressük azt a nagyon kevés, méreganyagoktól mentes, és hosszú távon bőrtápláló anyagokat tartalmazó termékeket vagy gyártót. Ha ezeket megtaláljuk, azt tapasztaljuk, hogy az áraik jóval magasabbak, mint a kereskedelemben megszokott, méreganyagokat tartalmazó készítményeknél (egy 250 ml-es testápoló ára elérheti az 5-10 ezer forintot is), és az alapanyagok áránál is indokolatlanul magasabbak az áraik.
2. Saját magunk készítünk testápolót, beszerezve a szükséges alapanyagokat, és recepteket.
Ennek előnye, hogy biztosak lehetünk benne, hogy a készítmény nem tartalmaz feleslegesen tartósítószert, színezékeket, és főleg pedig nem tartalmaz méreganyagokat. Annyit tudunk belőle elkészíteni, amennyi szükséges, így mindig friss és természetes ápolóanyaghoz jutunk.

Ez utóbbira szeretnék tippeket, recepteket adni, illetve várom a jó ötleteket, hozzászólásokat!


1. joghurtos testápoló

Keverjünk össze egy pohár (1,5-2 dl) natúrjoghurtot egy kanál mézzel, egy kanál olívaolajjal, pár csepp citromlével.
Az olívaolaj összetétele nagyon hasonlít a bőr saját zsírjainak összetételére, ezért könnyen, gyorsan szívódik fel, és eljut a mélyebb rétegekig is. Az olívaolaj igen sok A-, D-, E-vitamint és béta-karotint tartalmaz. Ezeket természetes bőrszépítő vitaminnak is hívhatnánk, ugyanis valamennyi több jótékony kozmetikai hatással is rendelkezik. Például hatékony antioxidánsok: elpusztítják a szabad gyököket, ezáltal védik a bőrt az öregedéstől.
Fűszerolajakat (kamilla, rózsa, stb.) tetszés szerint használhatunk az illatosításhoz. Hűtve 2-3 napig áll el.

2. kókuszolajos testápoló száraz bőrre

A kókuszolaj az egyik leghatásosabb testápoló. A természetes olaj antioxidánsokban gazdag, telített zsírjai a száraz bőrt hatásosan hidratálják, és gátolják kiszáradását. Az olaj a repedezett talpat, a sarkat is puhává varázsolja. Sőt, a gombás fertőzések ellen is védelmet nyújt!
Keverjünk össze egy evőkanál hidegen sajtolt kókuszolajat 2 evőkanál szezámolajjal, 50 g kakaóvajjal, és 10 g felolvasztott méhviasszal. (Utóbbi tűzhelyen, kis lábosban felolvasztható.)
A masszát alapos összekeverése után kis, zárható edényekbe töltsük. Naponta használható.

3. kakaóvajas testápoló

100 g kakaóvajat melegítsünk fel folyékony állagúvá, öntsünk bele olívaolajat, illetve igény szerint illóolajat is. Az olívaolaj lágyabbá, hígabbá teszi a terméket. A kakaóvaj fele helyettesíthető sheavajjal is, ez még nagyobb hidratálást ad, és gyógyhatású is. Az összekeverés után kis edényekbe töltve hagyjuk megdermedni.



Figyelem!

A házilag készített bőrápoló szerek is okozhatnak allergiát, ezért mindenképpen próbáljunk ki belőle egy csöppnyit az alkarunk belső részén. Hagyjuk rajta körülbelül fél óráig, és ha a bőr bepirosodik, akkor semmiképpen se használjuk.